257 leków na liście preparatów zagrożonych brakiem dostępności

Lista leków refundowanych

źródło: pixabay.com/frolicsomepl

 

W związku z nowelizacją Prawa Farmacutycznego, która ma rozwiązać kwestię niekontrolowanego wywozu z Polski leków Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę 257 leków zagrożonych brakiem dostępności. Oznacza to, że preparatów tych brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Opublikowana lista spowoduje, że wymienione leki nie mogą zostać wyeksportowane z kraju.


Leki przeciwzakrzepowe, na padaczkę, preparat obniżający poziom cholesterolu, dyski dla astmatyków, a nawet insuliny dla cukrzyków i paski do glukometrów. Tych preparatów notorycznie brakuje w aptekach. Farmaceuci alarmują, że nie mogą zdobyć leków dla pacjentów, bo producenci reglamentują dostawy z obawy, że leki zamiast do pacjentów są sprzedawane za granicę.

Pacjenci, którzy nie mogą zrealizować recepty, powinni zgłosić brak leku do Wojewódzkiego Nadzoru Farmaceutycznego. Tam też powinni uzyskać informację, w której aptece lek jest dostępny.

Producenci leków, których brakuje, twierdzą, że przejęli dystrybucję tych leków z pominięciem wszystkich hurtowni w trosce o polskiego pacjenta. Wszystko przez tzw. odwrócony łańcuch farmaceutyczny. Producenci zauważyli, że ich leki – dużo tańsze w Polsce niż w innych krajach europejskich – były skupowane od aptek i wywożone z dużym zyskiem na Zachód.

Pod pozorem walki z tym zjawiskiem producenci leków zaczęli wydzielać je aptekom.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *