Czy farmaceutom wolno odmówić sprzedaży ellaOne?

Czy farmaceutom wolno odmówić sprzedazy ellaOne?

Rzecznik GIF w jednym z wywiadów dla portalu rynekaptek.pl poinformował aptekarzy, że odmowa wydania środa ellaOne, nie wynikająca z jego braku w aptece, będzie wyjaśniana przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny. Zasugerował on, że farmaceuci nie mogą zgodnie z prawem odmówić wydania tego leku ze względu na swoje przekonania, muszą wydać preparat pacjentowi.

Innego zdania w tej sprawie jest radca prawny dr Rafał J. Kruszyński z Instytutu Ordo luris. Według dr Kruszyńskiego apteka, ponieważ apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, farmaceuta ma możliwość odmówienia wydania leku „jeżeli jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta”. Ocena zaistnienia stanu zagrożenia zdrowia pacjenta należy do wydającego lek aptekarza, który może, ale nie musi skonsultować się w tej sprawie z innym członkiem personelu apteki. Radca prawny podkreśla, że zagrożenie to nie musi być pewne, a w regulacji użyty jest zwrot „może zagrażać”, co wskazuje, że w razie wątpliwości lub domysłu, farmaceuta może skorzystać z tego prawa do swojej obrony.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia zawarte w charakterystyce ellaOne powodują, że na ich podstawie farmaceuta może odmówić wydania preparatu w trosce o zdrowie i życie konkretnego pacjenta. Ważną kwestią tu staje się indywidualna ocena w konkretnym przypadku zastosowania przepisu o odmowie wydania leku. Odmówienie wydania leku na podstawie art. 96 ust. 4 p.f. nie może być traktowane jako odmowa ze względu na światopogląd aptekarza, a jego dbałością o zdrowie pacjenta.

 

 

źródło: www.rp.pl

Jedna myśl nt. „Czy farmaceutom wolno odmówić sprzedaży ellaOne?

  1. Rola farmaceuty w tej sytuacji jest trudna, z jednej strony nie może sam decydować skoro tabletka jest ogólnodostępna, natomiast z drugiej – wydanie takiej tabletki młodej osobie, może mieć negatywne konsekwencje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *