Nowelizacja ustawy o Prawie Farmaceutycznym podpisana przez prezydenta

zdjecie_blog_01

W czwartek 21 maja prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Prawie Farmaceutycznym, która ma ograniczyć wywóz leków z Polski za granicę. 

Zmiany w ustawie wprowadzają obowiązkową procedurę zgłoszenia przez hurtownika do inspekcji farmaceutycznej zamiaru wywiezienia leku za granicę. W momencie, gdy na polskim rynku pojawia się problem z dostępnością danego preparatu Główny Inspektor Farmaceutyczny ma obowiązek sprzeciwić się w ciągu 7 dni od dokonania przez hurtownika zgłoszenia wywozu. Oczywiście taki sprzeciw uniemożliwia hurtownikowi wywóz leku.

Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia wywozu lub dokonania wywozu wbrew sprzeciwowi, grozi karą, która może wynosić do 5% wartości rocznego obrotu netto hurtownika

Opracowano także mechanizm kontroli dostępności leków. Jeśli w 5% aptek w danym województwie będzie brakować określonego leku, wojewódzki inspektor farmaceutyczny zgłasza ten fakt do głównego inspektora. Główny Inspektor przekazuje tą informację do ministra zdrowia, który wprowadza ten preparat na listę leków nie podlegających wywozowi.

Zmienić też ma się sposób zamawiania leków. Apteki będą musiały zamawiać leki w hurtowni na piśmie, a nie tak jak często zdarza się to obecnie w sposób telefoniczny. Hurtownia będzie miała także obowiązek pisemnego uzasadnienia odmowy sprzedaży danego leku do apteki.

Naczelna Rada Aptekarska donosi, że na tą chwilę w polskich aptekach brakuje leków przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych, kardiologicznych, stosowanych w leczeniu cukrzycy i chorób nowotworowych. Według NRA nowelizacja ustawy nie poprawi tej sytuacji.

 

źródło: www.niepelnosprawni.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *